

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 82 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 4.6 mm |
| Width | 3.95 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 3 W |
| Height | 2.28 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 160 Ω |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 3 W |
| Power Dissipation | 550 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Zener Voltage | 82 V |
| Element Configuration | Single |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 4.6 mA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Current | 18 mA |
| Schedule B | 8541100050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Forward Voltage | 1.5 V |
Stock: 32192
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10003
Ext.Price$0.10003
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10003 | $0.10003 |
| 10 | $0.08720 | $0.87200 |
| 50 | $0.08552 | $4.27600 |
| 100 | $0.08387 | $8.38700 |
| 500 | $0.08139 | $40.69500 |
| 1000 | $0.06574 | $65.74000 |
